Ważniejsze miejsca: dom rodzinny przy ul. Kościeliskiej naprzeciwko willi Orla, Watra przy ul. Zamoyskiego 2, przed wojną mieścił się tam jego zakład fotograficzny, Zespół Szkół Budowlanych przy ul. Krupówki 8,

Bibliografia: Długołęcka-Pinkwart L., Pinkwart M., 1994; Jost. H., 2001. [MK]

Urodził się 17 sierpnia 1898 roku w Zakopanem. Filmowiec, fotograf, działacz regionalny. Po zdaniu matury w Krakowie, studiował w Wiedniu, a potem w Krakowie, z przerwą na służbę w armii austriackiej. Od 1922 roku prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny. Pod koniec lat 20. zainteresował się filmem. W 1930 nakręcił dwa cieszące się dużą popularnością filmy dokumentalne Z Tatr oraz Tatry w zimie. Jego debiutem fabularnym jako reżysera i operatora był Biały ślad; film otrzymał nagrodę za zdjęcia na I Festiwalu Filmowym w Wenecji. Poza szeregiem filmów dokumentalnych zrealizował w 1934 roku jako reżyser i autor zdjęć film fabularny Zamarłe echo, był też operatorem kamery w filmach Józefa Lejtesa Dzień wielkiej przygody (1935) oraz Mieczysława Krawicza Sportowiec mimo woli (1939). Współpracował jako operator z kroniką Polskiej Agencji Telegraficznej.

W okresie międzywojennym był działaczem Związki Górali, „Sokoła”, organizatorem imprez sportowych, narciarzem i publicystą. W 1939 roku został radnym miejskim. Po wybuchu wojny wraz z braćmi Andrzejem i Stefanem został działaczem Goralenvolku, członkiem zakopiańskiej delegatury Komitetu Góralskiego i nauczycielem „języka góralskiego” w Berufsfachschule für Goralische Volkskunst w Zakopanem.

Po wojnie wyjechał z Zakopanego w Karkonosze i prowadził w Piechowicach zakład fotograficzny. W procesie przeciwko działaczom Goralenvolku został uniewinniony. W 1955 roku przeniósł się do Płazy koło Chrzanowa, gdzie zmarł  12 lutego 1961 roku.

Galeria zdjęć