Ważniejsze miejsca: dawna Wytwórnia Nart i Smarów – Bracia Schiele i S-ka przy ul. Kasprusie (obecnie Cukiernia „Samanta”), grób na Nowym Cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej.

Bibliografia: Pinkwart M., Zdebski J., 1988; Długołęcka-Pinkwart L., Pinkwart M., 1994; Radwańska-Paryska Z., Paryski W.H., 1995; Pinkwart M., Długołęcka-Pinkwart L., 2006; Witkiewicz-Schiele E., 2016. [ZM]

Brat bliźniak Kazimierza, urodził się 27 września 1890 roku w Warszawie. Z zawodu architekt (Wyższa Szkoła Techniczna w Wiedniu, 1917), był, podobnie jak brat, taternikiem, alpinistą, narciarzem, zasłużonym działaczem narciarskim i turystycznym.

Taternictwo uprawiał od 1905 do 1965 roku. Początkowo, najczęściej ze swym bratem bliźniakiem, w towarzystwie przewodników wspomnianych wcześniej przewodników. Razem z bratem zaliczał się do najbardziej czynnych taterników polskich i razem przeszli wiele nowych dróg. W 1926 roku z Henrykiem Mückenbrunnem dokonał m.in. pierwszego wejścia północno-zachodnią ścianą Niżniego Żabiego Szczytu.

W 1920 roku zaprojektował i zbudował pierwszą w Polsce większą skocznię narciarską w Dolinie Jaworzynki, kierował budową murowanego schroniska Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (tzw. Murowańca) na Hali Gąsienicowej, wzniesionego w latach 1920–1925 wg proj. Zdzisława Kalinowskiego i Karola Sicińskiego. Później pracował w Warszawie, ale często bywał w Zakopanem. Zmarł 6 kwietnia 1976 roku w Konstancinie, pochowany został w Warszawie na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Galeria zdjęć