Ważniejsze miejsca: dawna Wytwórnia Nart i Smarów – Bracia Schiele i S-ka przy ul. Kasprusie (obecnie Cukiernia „Samanta”), willa „Mazowiecka” przy ul. Piaseckiego 8, grób na Nowym Cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej

Bibliografia: Pinkwart M., Zdebski J., 1988; Długołęcka-Pinkwart L., Pinkwart M., 1994; Radwańska-Paryska Z., Paryski W.H., 1995; Pinkwart M., Długołęcka-Pinkwart L., 2006; Witkiewicz-Schiele E., 2016. [ZM]

Urodził się 27 września 1890 roku w Warszawie. Z zawodu inż. mechanik (Wyższa Szkoła Techniczna w Wiedniu, 1917), był taternikiem, alpinistą, narciarzem, zasłużonym działaczem narciarskim i turystycznym.

Taternictwo uprawiał wraz z bratem bliźniakiem, Aleksandrem, od 1905 roku w wieku czternastu lat, początkowo w towarzystwie przewodników tatrzańskich (m.in. Klimka Bachledy, Wojciecha Tylki Sulei, Jędrzeja Marusarza Jarząbka).

W okresie przed I wojną światową należał z bratem do najczynniejszych taterników polskich, przechodząc liczne drogi uważane wówczas za najtrudniejsze i dokonując też pierwszych wejść, np. północno-zachodnią ścianą Małej Buczynowej Turni w 1911 roku (z bratem i Aleksandrem Znamięckim). Przed I wojną światową dokonał też szeregu trudnych przejść w Alpach, w lecie i zimie.

Około 1920 roku osiedlił się w Zakopanem, gdzie wspólnie z bratem założył w 1923 roku pierwszą w Polsce Wytwórnię Nart i Smarów – Bracia Schiele i Spółka prowadząc ją osobiście aż do wojny. Po II wojnie światowej, pracował krótko jako kierownik działu smarów, a później jako pracownik fizyczny. Zmarł 16 maja 1956 roku w Zakopanem. Pochowany został na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

Galeria zdjęć