Ważniejsze miejsca: dawny Zakład Wodoleczniczy „Hygea” (obecnie Hotel „Kasprowy Wierch”) przy ul. Krupówki 50 b; dawna „Adasiówka” (obecnie „Księżówka”) przy Al. Przewodników Tatrzańskich 2.

Bibliografia: Estreicher K. 1971; Woźniakowski J. 1971; Jeżewska Z., 1980; Długołęcka-Pinkwart, Pinkwart 1994, s. 45; Radwańska-Paryska Z., Paryski W. H., 1995, s. 152–153; Mancewicz A., 2016. [ZM]

Syn Bronisława Chwistka urodził się 13 czerwca 1884 roku. Był wszechstronnie uzdolniony, zajmował się matematyką, filozofią, teorią sztuki i malarstwem.

Po studiach matematycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (doktorat obronił w 1906 r.) pracował naukowo i równocześnie uczył matematyki w krakowskim Gimnazjum Sobieskiego. W latach 1914–1916 służył w Legionach Polskich, a po powrocie do Krakowa ponownie zajął się pracą naukową i nauczaniem. W tym czasie stał się głównym teoretykiem formizmu. W latach 1930–1941 był profesorem na Uniwersytecie Lwowskim, potem wykładał na uniwersytecie w Tyflisie.

Młode lata spędził w Zakopanem, gdzie zaprzyjaźnił się z Bronisławem Malinowskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Od najmłodszych lat chodził po Tatrach. W latach międzywojennych nadal często bywał w Zakopanem. W 1921 roku opublikował na łamach „Nowej Sztuki” (nr 1) artykuł pt. Zagadnienia współczesnej architektury, przedstawiając futurystyczny projekt:

[…] hotelu w Zakopanem o kształcie Krywania, z balkonami we wnękach w formie grot tatrzańskich, z wieżyczkami w kształcie smreków i z pochyłą galerią jakby do zjazdu narciarskiego (Radwańska-Paryska Z., Paryski W. H., 1995, s. 152).

Być może było to rozwinięcie tematyki architektury futurystycznej przedstawionej w opublikowanym dopiero niedawno opowiadaniu pt. Miasto formistów, inspirowanym być może twórczością włoskich futurystów (np. Vergilia Marchiego) czy niemieckich ekspresjonistów (np. Hermanna Finsterlina). Do tematyki architektonicznej dotyczącej Zakopanego nawiązał też w akwareli zatytułowanej Kompozycja. Zakopane w Nowym Jorku.

Zmarł 20 sierpnia 1944 w miejscowości Barwisze koło Moskwy.

Galeria zdjęć