Ważniejsze miejsca: dawna sala teatralna dawnego hotelu Morskie Oko przy Krupówkach, grób na Starym Cmentarzu przy ulicy Kościeliskiej, willa Jagienka przy ulicy Ogrodowej 5, Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna im. Józefa Fedorowicza na Równi Krupowej

Bibliografia: Pinkwart M., 2007; Malczewski R., 1999; Długołęcka-Pinkwart L., Pinkwart M., 1994. [MK]

Urodził się w Lipowie koło Mińska 27 listopada 1893 roku. Meteorolog, aktor amator. W Zakopanem mieszkał od roku 1922.  Był długoletnim kierownikiem stacji meteorologicznej w Zakopanem i autorem wielu publikacji na tematy związane z pogodą.

Przyjaźnił się z wieloma zakopiańskimi artystami: Kornelem Makuszyńskim, Rafałem Malczewskim, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem, Karolem Stryjeńskim, Karolem Szymanowskim. Był jednym z głównych aktorów Teatru Formistycznego S. I. Witkiewicza w Zakopanem. Nazywano go Pimkiem, a także Halnym Wiatrem. Wielokrotnie portretowany przez Witkacego, bohater licznych opowieści i anegdot.

Rafał Malczewski tak pisał o scenicznych występach Fedorowicza:

Wiatrolog, czyli Pimek, w aksamitnym berecie na głowie, który otrzymał od autora, czaił się nocami za węgłem banku zakopiańskiego, by dopaść znajomego i kłapiąc ząbcami odwalać Ryszarda Trzeciego. To trwało latami, sto wiatrów halnych przewiało Krupówkami, a Pimek wciąż straszył, choć spod czarnego beretu zwisało już pobielone uwłosienie.

Józef Fedorowicz był szefem stacji meteorologicznej przez czterdzieści lat. Zmarł w Zakopanem 17 listopada 1963 roku. Jest pochowany na Starym Cmentarzu.

Galeria zdjęć